Kolejny rok minął nam pod hasłem COVID- 19. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jego wpływ na zdrowie psychiczne nie jest korzystny. Przede wszystkim widoczne jest to w grupie dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest, aby najmłodsi trafili do psychologa dziecięcego, psychoterapeuty, aby lepiej poradzić sobie z pandemiczną rzeczywistością.
Bardzo dobre wyniki w pracy z zaburzeniami lękowymi z dziećmi i młodzieżą przynosi terapia poznawczo- behawioralna. Bazuje ona na sprawdzonych technikach, skupia się na myślach, przekonaniach osób, ich wpływu na emocje i ciało.
W zależności od rodzaju zaburzenia- lęk społeczny, fobie, uogólniony itp. mamy do czynienia z różnymi specyficznymi objawami. Są jednak takie, które występują w większości lub każdym z nich. Prezentuje je poniższa grafika, są to sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z psychologiem.
Poniżej przedstawiono przykładowe zaburzenia lękowe u dzieci:
- fobie
- PTSD- związane z traumatycznymi przeżyciami
-lęk społeczny
- mutyzm/ mutyzm wybiórczy
- zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne
- lęk uogólniony
-lęk adaptacyjny
Jeśli widzą Państwo, że Wasze dziecko, nastolatek potrzebuje wsparcia dobrego psychologa we Wrocławiu zapraszam do kontaktu.
autor: Alicja Labrenc (psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeuta w trakcie szkolenia)